red-kor

Kajak, kajakarz i jego słowniczek, czyli określenia, które tłumaczymy znajomym chcącym zyskać miano marynarza słodkowodnego Niejaki Robert Byrne – z zawodu dziennikarz, …

Pleonazm i tautologia, czyli kiedy masło przestaje być maślane… Jak krótko i węzłowato (sic!) wyjaśnia profesor Bańko, dla większości użytkowników języka „pleonazm” …

Coraz popularniejsze zapożyczenia. Polski odpowiednik, wtręt obcojęzyczny czy wersja spolszczona – na co postawić? Nieustępująca pandemia coraz mocniej pokazuje nam, że globalizacja …

Strach ma wielkie oczy, czyli nie dajmy się zwariować! No dobra, może i ten tekst wyda Wam się oportunistyczny (choć dla niektórych to …

Bluzgaj zdrowo! Część 2: kobieta, szympans i chory* Zacznę od czegoś, o czym wielokrotnie już wspominałam, a więc od wielowymiarowości przekleństw – …

Bluzgaj zdrowo! Część 1: cel, ból i emocje* Przekleństwa były, są i pewnie jeszcze przez jakiś czas będą tabu. Jeśli już w …

Do czego służy kursywa? Pismo pochyłe, potocznie określane jako „kursywa”, ma bardzo dużo (przynajmniej jak na powszechnie stosowane wyróżnienie) zastosowań. W poradnikach …

Czy zmieniać nazwisko po ślubie? I czemu tego nie zrobiłam! Przed ślubem wiele kobiet stresuje się całą masą drobiazgów. Jaką kupić sukienkę, …

Palindromy, czyli tam i z powrotem… Starając się napisać wpis na bloga po prawie czteromiesięcznej przerwie, dosłownie miotałam się tam i z …

Wszystko idzie jak po gruzie… Czyli czemu przeinaczamy związki frazeologiczne? Przyjmuje się, że najprostszym sposobem na sprawdzenie czyjejś inteligencji jest zbadanie, ile …

Formy grzecznościowe: skąd się wzięła Pana godność? Przyjaciółka zapytała mnie ostatnio, „skąd się wzięła forma: Pana/Pani godność?” jako pytanie o czyjeś dane …

Wulgaryzmy. Część 3, czyli ekspresyjne słownictwo dla każdego Po lekturze poprzednich dwóch tekstów z cyklu powinniście już wiedzieć, czym różni się wulgaryzm …

Wulgaryzmy. Część 2, czyli bluzgi, przekleństwa i wyzwiska W poprzednim tekście starałam się przedstawić moje podejście do wulgaryzmów. Nadszedł jednak czas, by …

Wulgaryzmy. Część 1, czyli złość piękności raczej nie szkodzi Jeszcze zanim zaczęłam pisać o języku, wiedziałam, że prędzej czy później będę musiała …

W cudzysłowie, nie w cudzysłowiu… czyli co wziąć „w łapki”? Cudzysłów jest niezwykle kłopotliwy. Nie tylko jeśli chodzi o jego stosowanie w …

Nie daj się zwieźć na manowce… Ortografia ma znaczenie! Niektórzy uważają, że nie ma różnicy, czy napiszemy „ogórek”, czy „ogurek”. Niezależnie bowiem …

Nieślubne dziecko kropki i przecinka, czyli do czego służy średnik Większości użytkowników języka polskiego wydaje się, że w zdaniu oznajmującym mogą znajdować …

#Prawomniekiedyśzabije, czyli słownictwo prawnicze dla opornych Jeśli zdarza Wam się zaglądać nie tylko tutaj, ale również na fanpage red-koru na Facebooku, zauważyliście …

Przychodzi baba do lekarza… lub skąd wzięła się choroba? Mimo że do oficjalnego początku jesieni zostało jeszcze trochę czasu, wraz z nadejściem …

Zakazane i dozwolone rusycyzmy O poprawność językową walczą nie tylko „poloniści z zawodu”, lecz także zwykli, aczkolwiek zazwyczaj „niestatystyczni” użytkownicy polszczyzny. Jedną …

Jery: z czym się to je? Za każdym razem, gdy pochylam się nad etymologią polskich słów, w pewnym momencie zmuszona jestem nawiązać …

Skąd się wzięły naleśniki? Etymologia od kuchni Ostatnio poświęciłam trochę uwagi etymologii słów odnoszących się do przyjemności, którym możemy oddawać się w …

Parapetówka, pijaństwo i powtórka, czyli etymologia weekendowych przyjemności Odkąd zaczęłam prowadzić bloga, a co za tym idzie poszukiwać ciekawych problemów językowych, coraz …

Pies ci mordę lizał i pogoda pod psem. Poznajcie psie frazeologizmy! Nie do końca wiadomo, skąd w języku polskim wziął się „pies”. …

Skąd w worku wziął się kot? Najpopularniejsze kocie związki frazeologiczne Od bardzo długiego czasu Internetem rządzą koty. Mamy gorszy dzień, patrzymy na …

Zamek zamkowi nierówny, czyli czym są homonimy Bardzo często jest tak, że kojarzymy pewne zjawiska, ale nie jesteśmy w stanie przyporządkować im …

Czy język polski faktycznie jest aż tak trudny? Istnieje kilka tysięcy języków. Nie wiadomo, ile dokładnie, choć zakłada się, że z dekady …